תוסף חומצת אמינו: 5 חומצות האמינו הטובות ביותר בשנת 2024 + פירוט

ריטה פסחוב

מאת: ריטה פסחוב | בריאות ואיכות חיים

לאחר בדיקה של עשרות תוספי חומצות אמינו, הגעתי למסקנה כי התוסף של NOW Foods הוא המומלץ ביותר.

לאחר סקירה של מאמרים מדעיים בנושא חומצות אמינו, תפקידן ואופן פעולתן בגוף האדם. בחנתי את חשיבות חומצות האמינו עבור ספורטאים והצרכים הגופניים שלהם במהלך פעילות ספורטיבית. 

במקביל ניתחתי עשרות ביקורות שניתנו למותגי התוספים השונים. זאת הסקירה שלי לתוסף חומצות אמינו מומלץ לשנת 2024.

מלבד העובדה שחומצות אמינו משמשות לבנייה של חלבונים אשר אחראים לתפקוד תקין של כלל המערכות בגוף. החל מבניית שרירים, שיקום של איברים, תפקוד המוח, חידוש העור ועוד. חומצות אמינו עוזרות גם לזירוז של תהליך שריפת שומנים והמרתם לאנרגיה. 

מה שלמעשה תורם לבנייה של שריר והורדת אחוז השומן בצורה יעילה יותר, מאחר והחומצות מגיעות בצורתן הטהורה ללא חומרים נוספים המעכבים את תהליך העיכול והספיגה.

תוסף חומצות האמינו של NOW Foods מכיל 20 חומצות אמינו חיוניות ולא חיוניות. בנוסף הוא מכיל ויטמין B6 התורם לבריאות מערכת העצבים, מזרז חילוף חומרים ותורם ליצירת כדוריות דם אדומות המובילות חמצן לכל תאי הגוף ולשרירים.

ייתכן ותוסף מומלץ אחר יתאים לכם בצורה טובה יותר מהתוסף הנבחר שלנו. זאת מאחר וכל תוסף משתנה באופן הנטילה שלו, במינון המומלץ, בסוג שלו ואף במרכיבים נוספים שהוא מכיל. 

הסקירה הבאה כוללת כמה תוספי חומצות אמינו שיעזרו לכם להגיע למטרות שלכם בצורה המהירה והטובה ביותר.

אז בואו נתחיל…

ממהרים? הנה 3 תוספי חומצת האמינו המומלצים ביותר:

הבחירה שלנו
NOW Foods
מכיל 20 חומצות אמינו
ללא הורמונים וסטרואידים
מכיל ויטמין B6
לבדיקת מחיר
מומלץ לשומרי כשרות
Bluebonnet Nutrition
מכיל 20 חומצות אמינו
תומך בבניית מסת שריר
ללא הורמונים וסטרואידים
לבדיקת מחיר
מגביר אנרגיה ושומר על המשקל
RSP Nutrition
מגביר אנרגיה
מגביר יכולת ריכוז
שומר על משקל תקין
לבדיקת מחיר

הבחירה שלנו: NOW Foods

יתרונות

מכיל 20 חומצות אמינו

כשר

ללא הורמונים וסטרואידים

עוזר לבניה ולהתאוששות של השרירים

מכיל ויטמין B6

כמוסה לבליעה

חסרונות

מנה אחת כוללת 4 כמוסות לבליעה

לא מתאים לטבעונים

תוסף חומצות האמינו של NOW Foods הוא תוסף כשר, המכיל 20 חומצות אמינו, 9 מהן, הן חומצות אמינו חיוניות אשר הגוף אינו יודע לייצר בכוחות עצמו. חומצות אמינו מגיעות בכמוסות לבליעה, כאשר המינון המומלץ על פי היצרן הוא 4 כמוסות ביום.

חומצות האמינו בכמוסה מגיעות ללא מקשרים נוספים. תהליך הספיגה שלהם מהיר ויעיל. הזמינות של החומצות  לשרירים גדלה, באופן זה הגוף יודע לנצל אותן לצורך בנייה של מסת שריר ולתהליכים נוספים בגוף המשפיעים על בריאותנו הכללית. 

הכמוסות מכילות גם ויטמין B6 אשר חיוני למטבוליזם של החלבונים על מנת שיוכלו לבצע את תפקידם בצורה אופטימלית. הוא משפיע על קצב חילוף החומרים, תומך במערכת העצבים ובמערכת החיסון.

מתאים לטבעונים: Lake Avenue Nutrition

יתרונות

מכיל 20 חומצות אמינו

מתאים לטבעונים

תומך בבריאות והתפתחות השרירים

ללא הורמונים וסטרואידים

מכיל ויטמין B6

חסרונות

מינון גבוה של ויטמין B6

התוסף של Lake Avenue Nutrition מכיל 20 חומצות אמינו התומכות בבניה של חלבונים החיוניים לבנייה של שרירים, תיקון רקמות שריר, מערכת החיסון ולמערכות הגוף השונות.

בין חומצות האמינו ניתן למצוא גם את החומצות החיוניות לאספקת אנרגיה זמינה ושיפור הביצועים של ספורטאים, להתאוששות מהירה של השרירים ולהפחתה של כאבים. Lake Avenue Nutrition מכיל גם ויטמין B6 התורם לתפקוד של החלבונים, ליצירה של כדוריות הדם האדומות ולמערכת העצבים.

כמות ויטמין B6 הנמצאת בתוסף גבוהה מהמינון המומלץ לצריכה היומית. יחד עם זאת עבור ספורטאים הצורכים ומנצלים כמות גבוהה יותר של חלבון יש צורך בכמות גבוהה יותר של הוויטמין. רעילות של ויטמין B6 בקרב מבוגרים עלולה להופיע במינונים גבוהים מ 80 מ״ג. 

מתאים לשומרי כשרות: Bluebonnet Nutrition

יתרונות

מכיל 20 חומצות אמינו

כשר חלבי

תומך בבניית מסת שריר

ללא הורמונים וסטרואידים

ללא גלוטן

חסרונות

מחיר

תוסף חומצות האמינו של Bluebonnet Nutrition מכיל 20 חומצות אמינו החיוניות לבנייה של חלבונים הנחוצים לתפקוד של מערכות הגוף, לבנייה ולהתאוששות של שרירים. מקור החומצות הוא חלבון מי גבינה וחלבון ביצה הנחשבים למקור איכותי מאוד.

Bluebonnet Nutrition הוא תוסף כשר שאינו מכיל הורמונים וחומרים אסורים לשימוש. בנוסף, הוא אינו מכיל אלרגנים שונים כמו: דגים, שומשום, חיטה, סויה וגלוטן.

להגברת אנרגיה ושמירה על משקל: RSP Nutrition, AminoLean

יתרונות

מכיל 5 חומצות אמינו חיוניות

בצורת אבקה

מגביר אנרגיה

מגביר יכולת ריכוז

תומך בשמירה על משקל תקין

תומך בבניית מסת שריר והתאוששות שלו

חסרונות

מכיל רק 5 חומצות אמינו חיוניות

RSP Nutrition, AminoLean מכיל 5 חומצות אמינו חיוניות אשר הגוף אינו יודע לייצר בעצמו ויש צורך לצרוך אותן ממקור חיצוני. חומצות אלו הכרחיות לבנייה של שרירים, תיקון רקמות שריר פגועות ולשיפור הביצועים הספורטיביים של מתאמנים.

בנוסף, התוסף מכיל חומצת CLA, תמצית תה ירוק ותמצית קפה אשר מגבירים חילוף חומרים ותורמים לשמירה על משקל גוף תקין. 

הוא מכיל גם קפאין טבעי המופק מעלי תה מותססים אשר עוזר בהגברת רמות האנרגיה, שיפור הריכוז והערנות. התוסף מגיע בצורת אבקה למהילה בנוזל או במשקה כלשהו לבחירה. מה שמקל על אנשים המתקשים לבלוע כמוסות.

המנה היומית הקטנה ביותר : Solgar, Essential Amino Complex

יתרונות

מנה יומית מומלצת של 2 כמוסות

כשר

מתאים לטבעונים

מכיל 8 חומצות אמינו חיוניות

תומך בבניית מסת שריר והתאוששות שלו

חסרונות

מינון נמוך יחסית בחומצות אמינו

התוסף של Solgar, Essential Amino Complex מכיל 8 חומצות אמינו חיוניות שהגוף לא מייצר. חומצות אמינו אלו נספגות במהירות בגוף מאחר ואינן מכילות חומרים מקשרים נוספים המעכבים את תהליך העיכול.  

חומצות אמינו משמשות כאבני בניין של החלבונים האחראים על כל התהליכים הביולוגיים בגוף ועל בניית מסת שריר.

המנה היומית המומלצת על פי היצרן היא 2 כמוסות ביום, מה שמקל מאוד על הנטילה בעיקר עבור אנשים המתקשים בבליעה של כמוסות רבות. התוסף אינו מכיל ממתיקים מלאכותיים, חומרים משמרים, גלוטן, חיטה, מוצרי חלב, סויה ועוד.

איך לבחור תוסף חומצות אמינו?

בבחירה של תוסף חומצות אמינו מומלץ להתייחס לכמה גורמים חשובים.

בדיקות גוף צד ג׳

כמו עם כל תוסף, מומלץ מאוד לבחור תוסף חומצות אמינו שעבר בדיקות על ידי צד ג׳ מוסמך המאשר כי הוא אינו מכיל חומרים מזיקים לבריאות. הקפידו כי התוסף עשוי חומרים טבעיים ואינו מכיל הורמונים, סטרואידים וחומרים אסורים נוספים.

חומצות אמינו חיוניות

מומלץ לבדוק את הרכב החומצות אמינו בתוסף. לרוב הרשימה מופרשת לחומצות אמינו חיוניות, אשר אותן הגוף אינו יודע לייצר בעצמו וחומצות אמינו לא חיוניות אשר הגוף מייצר. וודאו כי קיים מינון מספק של חומצות אמינו חיוניות, קיימות 9 חומצות אמינו חיוניות.

ביקורות משתמשים

כמו בכל רכישה של מוצר או שירות כלשהו, נרצה לבחון ביקורות של משתמשים שכבר התנסו בתוסף. על פי הביקורות נוכל להבין מהם ההשפעות של התוסף, האם קיימות תופעות לוואי, האם הריח והטעם נסבלים ועוד.

שאלות נפוצות

להלן כמה מהשאלות הנפוצות בקרב אנשים הנוטלים תוספי חומצות אמינו.

האם כולם צריכים תוספי חומצות אמינו?

לא. רוב חומצות האמינו מיוצרות בגוף שלנו. חומצות אמינו חיוניות אשר אינן מיוצרות בגוף מגיעות ממגוון מזונות שונים. אנשים שייהנו מיתרונות תוספי חומצות אמינו הם בעיקר אנשים בעלי ספיגה נמוכה של חלבונים או ספורטאים המעוניינים בספיגה מהירה ויעילה יותר שתעזור להם בשיפור הביצועים ובבניית השרירים.

מה קורה במינון יתר של חומצות אמינו?

כאשר בגוף יש עודף של חומצות אמינו, עלולות להתרחש מספר תופעות לוואי:

גזים, נפיחות של הבטן.

כאבי בטן ושלשולים.

דלקת מפרקים והצטברות חומצת שתן.

בעיות בתפקוד הכליות.

נטילה של מינון יתר היא נדירה, לרוב היא אינה מתרחשת גם לאחר נטילה של תוספי תזונה נוספים.

האם מותר לקחת חומצות אמינו כל יום?

באופן כללי תוספי חומצות אמינו בטוחים לשימוש יומי,  כל עוד לא מדובר בכמויות גבוהות מאוד. מכיוון שהצרכים התזונתיים, רמות הפעילות הגופנית ותפריט התזונה היומי משתנה בין אדם אחד לאחר, קשה מאוד להגדיר מהו המינון המקסימלי המומלץ לצריכה.

תוסף חומצות אמינו מומלץ: הבחירה שלנו

תוסף חומצות האמינו המומלץ הוא התוסף של NOW Foods

חומצות אמינו הן אבני הבניין של החלבונים בגופנו. הן אחראיות לתפקוד תקין של כלל המערכות בגוף כמו מערכת השרירים, העצבים, המערכת החיסונית ומערכת הדם. קיימות חומצות אמינו חיוניות אשר הגוף אינו מייצר בעצמו ויש צורך לצרוך אותן ממקור חוץ וחומצות אמינו לא חיוניות אשר הגוף יודע לייצר בעצמו. שני הסוגים הכרחיים לתפקוד התקין.

טרם נטילה של חומצות אמינו מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל. תוספי חומצות אמינו אינן מתאימות לילדים, לנשים בהריון, נשים מניקות או לאנשים הנוטלים תרופות מרשם.

ריטה פסחוב

אמא מסורה ל- 3 והקול המנחה של אתר נוטרי-מאיה

המסע של ריטה החל ברגעים השקטים של האימהות, שם התעמקה בעולם הבריאות כדי להבטיח את הטוב ביותר למשפחתה. אבל ככל שהידע שלה גדל, כך גם גדל החזון שלה.