תוספי תזונה לנשים בהריון

ריטה פסחוב

מאת: ריטה פסחוב | בריאות ואיכות חיים

הריון הוא זמן קריטי עבור אמהות לעתיד לעקוב אחר צריכת התזונה שלהן, מכיוון שהוא משפיע ישירות על בריאותו והתפתחותו של התינוק הגדל. הקפדה על תזונה בריאה מאוזנת היא חיונית, אך לפעמים יש צורך בתוספי מזון כדי להשלים פערים ולתת מענה לצרכים תזונתיים ספציפיים. מאמר זה יחקור את החשיבות של תוספי מזון לנשים בהריון וישפוך אור על אלו הנחשבים מועילים ובטוחים בתקופה קריטית זו.

אחד התוספים המוכרים והחיוניים ביותר לנשים בהריון הוא חומצה פולית, המומלצת לכל הנשים בגיל הפוריות וכאלה בהריון. לחומצה פולית תפקיד מכריע במניעת פגמים בצינור העצבי בעובר הגדל, כגון עמוד השדרה ביפידה. בדרך כלל מומלץ לנשים לקחת תוסף חומצה פולית לפחות חודש לפני ההתעברות ולהמשיך לאורך כל ההריון.

תוספי מזון חיוניים אחרים לנשים בהריון כוללים ויטמין C וברזל. ויטמין C מסייע להבטיח התפתחות בריאה של העובר, בעוד שברזל נחוץ למניעת אנמיה ולהבטחת הובלת חמצן מיטבית לאם ולתינוק. על ידי הבנת הצרכים התזונתיים העיקריים ושילוב תוספי מזון בעת הצורך, נשים בהריון יכולות לתמוך בחוויית הריון בריאה ומוצלחת.

חשיבותם של תוספי מזון במהלך ההריון

הריון הוא זמן מכריע בחייו של אדם הדורש תשומת לב נוספת לתזונה. למרות שתזונה בריאה היא המקור העיקרי לויטמינים ומינרלים חיוניים, אנשים בהריון עלולים להיעדר מחומרים מזינים חיוניים מסוימים. במקרים כאלה, נטילת תוספי תזונה לפני לידה יכולה לעזור למלא את הפערים הללו ולהבטיח התפתחות תקינה של העובר.

חומצה פולית וברזל הם שניים מהרכיבים התזונתיים החיוניים ביותר הדרושים בתקופה זו. חומצה פולית, הידועה גם בשם חומצה פולית, מסייעת במניעת מומים מולדים במוח ובעמוד השדרה. ברזל, לעומת זאת, תומך בצמיחה ובהתפתחות של העובר ושליה. בנוסף, זה מסייע במניעת אנמיה באדם ההרה.

הגברת צריכת הכולין היא גם חיונית, מכיוון שהיא משפיעה באופן משמעותי על התפתחות המוח של העובר. עם זאת, מחקרים הראו שהרבה אנשים בהריון לא צורכים מספיק כולין, בעיקר בגלל שרוב הויטמינים לפני הלידה אינם מספקים כמויות מספקות.

חשוב גם לצרוך כמויות נאותות של ויטמינים ומינרלים אחרים, כגון:

 • ויטמין D
 • סידן
 • יוד
 • חומצות שומן אומגה 3

חומרי תזונה אלו ממלאים תפקידים מכריעים בשמירה על בריאותם של האדם ההרה והן של העובר המתפתח.

בעת בחירת תוסף טרום לידתי, חיוני להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות כדי לקבוע איזה מהם מתאים. הם יכולים לשקול גורמים כמו הגבלות תזונתיות, מצבים רפואיים קיימים וצרכים תזונתיים כדי לספק המלצות מותאמות אישית. לסיכום, תוספי תזונה לפני לידה ממלאים תפקיד משמעותי במילוי פערים תזונתיים, ומבטיחים את הבריאות והרווחה הן של ההורה והן של הילד במהלך ההריון.

תוספי ברזל

היתרונות של תוספי ברזל

ברזל הוא רכיב תזונתי חיוני במהלך ההריון, שכן הוא עוזר לשאת חמצן לעובר הגדל ותומך בנפח הדם המוגבר של האם. נטילת תוספי ברזל יכולה לסייע במניעת אנמיה מחוסר ברזל, שעלולה לגרום לעייפות וחולשה. אנשים בהריון עם רמות ברזל נמוכות עשויים להפיק תועלת מתוספי ברזל שיכולים לשחזר את המאגרים הטבעיים שלהם.

כמה מתוספי הברזל הטובים ביותר עבור אנשים בהריון כוללים:

 • טבליות: CVS Health ברזל גלוקונאט ברזל 27 מ"ג טבליות
 • נוזל: הברזל הנוזלי של מרי רות לפני הלידה ואחרי הלידה
 • מינון גבוה: ברזל מתוצרת הטבע

חשוב לציין שרוב המומחים מסכימים שאנשים בהריון עם רמות ברזל תקינות יצטרכו רק ויטמין טרום לידתי עם ברזל ותזונה עשירה בברזל.

תופעות לוואי אפשריות של תוספי ברזל

למרות שתוספי ברזל מועילים לחלק מהאנשים בהריון, הם עלולים לגרום לתופעות לוואי אצל אחרים. תופעות הלוואי השכיחות של נטילת תוספי ברזל במהלך ההריון כוללות:

 • עצירות
 • שלשול
 • כאבי בטן
 • בחילה
 • הקאות

כדי למזער תופעות לוואי, חיוני לעקוב אחר עצתו של ספק שירותי הבריאות בעת נטילת תוספי ברזל. אנשים בהריון צריכים להתחיל עם המינון הנמוך ביותר האפשרי ולהתאים לפי הצורך. כמו כן, חשוב לזכור שתוספי מזון אינם תחליף לתזונה מאוזנת. צריכת מזונות עשירים בברזל, כגון עלים ירוקים, בשר אדום ושעועית, עדיין צריכה להיות בראש סדר העדיפויות במהלך ההריון.

תוספי סידן

מדוע סידן הוא קריטי

סידן הוא מינרל חיוני במהלך ההיריון שכן הוא תומך בהתפתחות העצמות, השיניים ובריאות השלד של התינוק. זה חיוני למערכת השרירים, השלד, העצבים ומחזור הדם של האם. לנשים הרות שאינן צורכות כמויות מספקות של סידן יש סיכון גבוה יותר לפתח אוסטאופורוזיס בשלב מאוחר יותר בחיים.

במהלך ההריון, התינוק זקוק ל-200-300 מיליגרם סידן מדי יום. כדי לעמוד בדרישה זו, חיוני לצרוך מזונות עשירים בסידן. עם זאת, אם הדיאטה לבדה אינה מספיקה, תוספי סידן הם אופציה. כמה תוספי סידן נפוצים להריון כוללים Solaray Calcium Citrate, Bayer Citracal Petites ו- Kirkland Signature Calcium עם D3 Gummies. בעת בחירת ויטמין טרום לידתי, חפש ויטמין המכיל סידן וויטמין D כדי לתמוך בהתפתחות העצמות והשיניים של התינוק.

סיכונים אפשריים של תוספי סידן

חיוני להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני תחילת כל תוספי סידן במהלך ההריון. איש המקצוע הרפואי ישקול את צריכת הסידן התזונתית של האדם ויקבע אם יש צורך בתוסף.

למרות שתוספי סידן יכולים להיות מועילים, חשוב להימנע מצריכה מופרזת. רמה גבוהה של סידן במהלך ההריון עלולה להגביר את הסיכון לפתח אבנים בכליות, היפרקלצמיה, או אפילו לפגוע בגדילה ובהתפתחות של התינוק. נשים בהריון צריכות לשאוף לצרוך בין 1,000 ל-1,300 מיליגרם סידן ליום מכל המקורות, כולל תוספי מזון.

אנשים צריכים להיזהר גם מאינטראקציות בין תוספי תזונה. תוספי סידן עשויים לקיים אינטראקציה עם תרופות מסוימות, כגון הורמוני בלוטת התריס ומשתנים מסוימים. איש מקצוע בתחום הבריאות יכול לספק הנחיות לגבי המינון הנכון ואינטראקציות אפשריות.

לסיכום, סידן הוא מינרל חיוני במהלך ההריון הן עבור התינוק והן עבור האם. תוספי סידן יכולים להיות מועילים כאשר התזונה של האדם אינה מספקת את הכמות הנדרשת. עם זאת, חיוני להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות לפני תחילת תוספי סידן ולהימנע מצריכה מופרזת כדי למנוע סיכונים פוטנציאליים.

ריטה פסחוב

אמא מסורה ל- 3 והקול המנחה של אתר נוטרי-מאיה

המסע של ריטה החל ברגעים השקטים של האימהות, שם התעמקה בעולם הבריאות כדי להבטיח את הטוב ביותר למשפחתה. אבל ככל שהידע שלה גדל, כך גם גדל החזון שלה.