איך מייצרים ויטמין B12?

ריטה פסחוב

מאת: ריטה פסחוב | בריאות ואיכות חיים

ויטמין B12, הידוע גם בשם קובלמין, הוא חומר תזונתי חיוני הממלא תפקיד מכריע ביצירת תאי דם אדומים, חילוף החומרים של התא, תפקוד העצבים וייצור ה-DNA. זוהי תרכובת אורגנית מורכבת מסיסה במים וחיונית לתפקוד תקין של אורגניזמים ובעלי חיים שונים, כולל בני אדם. חומר תזונתי זה נמצא בעיקר במקורות מזון מהחי כגון עופות, בשר, דגים ומוצרי חלב. עם זאת, אנשים רבים תוהים כיצד ויטמין B12 מיוצר בפועל וזמין לצריכה.

ייצור ויטמין B12 הוא די ייחודי ומרתק. זה כרוך בתהליך הנקרא תסיסה חיידקית, שבו מאפשרים לתרביות חיידקים לתסוס ולייצר באופן טבעי את חומר התזונה החיוני הזה. בני אדם, בניגוד ליונקים אחרים, אינם מסוגלים לייצר כמויות מספיקות של ויטמין B12 באופן פנימי בגלל גורמים אבולוציוניים. זה הופך את ההסתמכות על מקורות חיצוניים, לרבות צריכה תזונתית ותוספי מזון, חיונית לשמירה על בריאות מיטבית.

כדי ליצור תוספי ויטמין B12, החומר התזונתי שנקטף מתסיסה חיידקית עובר עיבוד נוסף. הצורות המיוצרות באופן טבעי, אדנוסילקובלמין (AdoB12) ומתילקובלמין (MeB12), מומרות לציאנוקובלמין באמצעות תגובה כימית המערבת אשלגן ציאניד ונתרן ניטריט. לאחר הצריכה, הופך ציאנוקובלמין בחזרה לצורות הפעילות ביולוגית של AdoB12 ו-MeB12 כדי שהגוף יוכל לנצל אותו ביעילות.

מהו ויטמין B12?

ויטמין B12, הידוע גם בשם קובלמין, הוא רכיב תזונתי חיוני הממלא תפקיד חיוני בתהליכים רבים בגוף. ויטמין מורכב זה מעורב ביצירת תאי דם אדומים, מטבוליזם של תאים, תפקוד עצבים וייצור של DNA, שהם המולקולות בתוך התאים הנושאות מידע גנטי.

מעניין, ויטמין B12 הוא המורכב הכימי ביותר מבין כל הויטמינים וניתן לסנתז אותו רק על ידי ארכאיות וחיידקים מסוימים. עבור בני אדם, הוא חייב להיות מקורו במזון או תוספי מזון שמקורם בבעלי חיים. כמה מזונות נפוצים המספקים ויטמין B12 כוללים עופות, בשר, דגים ומוצרי חלב.

כאשר מדובר בתוספי ויטמין B12, התהליך כולל מתן אפשרות לתרביות חיידקים לתסוס ולייצר את הוויטמין באופן טבעי. שיטה זו מבטיחה אספקה קבועה של ויטמין B12 בצורות שונות, כולל כמוסות, טיפות נוזלים וטבליות תת-לשוניות. תוספי מזון אלה יכולים לעזור לאנשים שעשויים להיאבק להשיג כמויות נאותות של ויטמין B12 באמצעות התזונה שלהם בלבד, כגון צמחונים, טבעונים, או אנשים עם מצבים רפואיים מסוימים, כמו אנמיה מזיקה.

בסך הכל, ויטמין B12 הוא רכיב תזונתי חיוני לשמירה על בריאות טובה והבטחת תפקוד תקין של מערכות שונות בגוף. בין אם מתקבל ממזון או תוספי מזון, חיוני להבטיח צריכה נאותה של ויטמין חיוני זה לרווחה מיטבית.

ייצור טבעי של ויטמין B12

חיידקים וארכיאה

ויטמין B12, הידוע גם כקובלמין, מיוצר באופן טבעי על ידי חיידקים וארכאות מסוימים. מיקרואורגניזמים אלו מסוגלים לסנתז ויטמין B12 באמצעות תהליך מורכב הכולל מספר שלבים ואנזימים. לדוגמה, Pseudomonas denitrificans, Propionibacterium shermanii ו-Sinorhizobium meliloti משמשים בדרך כלל לייצור תעשייתי בקנה מידה גדול של ויטמין B12 באמצעות תסיסה מיקרוביאלית.

בגוף האדם

בעוד שחיידקים אחראים לייצור בפועל של ויטמין B12, המקור הטבעי שלו למאכל אדם הוא בעיקר מזונות שמקורם בבעלי חיים כמו בשר, דגים ומוצרי חלב. ויטמין B12 במזונות אלו הוא בעיקר בצורת מתילקובלמין ואדנוסילקובלמין, שתי הצורות הביו-אקטיביות של B12 בבני אדם. הסיבה היא שהחיידקים המייצרים B12 שוכנים במערכת העיכול של בעלי חיים, כך שכאשר בני אדם צורכים מוצרים אלה מהחי, הם רוכשים גם את ויטמין B12 המיוצרים על ידי חיידקים.

בגוף האדם, ויטמין B12 ממלא תפקידים חיוניים בתהליכים תאיים כגון ייצור DNA וסינתזה של חומצות שומן במעטפת המיאלין המקיפה את תאי העצב. מחסור בויטמין B12 עלול להוביל לפגיעה בייצור של תאי דם אדומים ולהשפיע לרעה על מערכת העצבים.

כדאי לציין שבאופן כללי, רכישת כמויות נאותות של ויטמין B12 מתזונה מבוססת צמחים עשויה להיות מאתגרת. חלק ממקורות מזון מהצומח טוענים שהם מכילים ויטמין B12, אך אלה מכילים בדרך כלל צורות לא פעילות של הוויטמין שאינן ניתנות לשימוש על ידי גוף האדם. לכן, אנשים העוקבים אחר דיאטה צמחית עשויים לשקול תוספת B12 או צריכת מזון מועשר כדי להבטיח שהם מקבלים את הכמות הדרושה של חומר מזין חיוני זה.

ייצור תעשייתי של ויטמין B12

תהליך תסיסה

הייצור התעשייתי של ויטמין B12 כרוך בעיקר בתהליך תסיסה. מיקרואורגניזמים, כגון Pseudomonas denitrificans, Propionibacterium shermanii ו-Sinorhizobium meliloti, נמצאים בשימוש נרחב לייצור B12 בשל יכולתם לסנתז ויטמין זה. בעבר, Streptomyces griseus היה המקור העיקרי של ויטמין B12 מסחרי; עם זאת, מינים חדשים יותר שולטים כעת בתהליך הייצור.

במהלך התסיסה, חיידקים אלו מעובדים במצע גידול מתאים, המספק חומרי הזנה ותנאים הדרושים לסינתזה של ויטמין B12. עם הזמן, הקובלמין המיוצר מצטבר בתווך וניתן לחלץ, לטהר ולהפריד כדי לקבל צורה מרוכזת של הוויטמין.

סינתזה כימית

חוץ משיטת התסיסה, ניתן לייצר ויטמין B12 גם באמצעות סינתזה כימית. תהליך זה כרוך ביצירת צורות סינתטיות של קובלמין תוך שימוש במגוון של תגובות כימיות ותרכובות, שבסופו של דבר מניבות וריאציות של הוויטמין, כגון ציאנוקובלמין ומתילקובלמין. ציאנוקובלמין הוא צורה מיוצרת של B12, כאשר הליגנד האדנוסיל בקובלמין מוחלף בציאניד, בעוד שבמתילקובלמין, הוא מוחלף במתיל.

סינתזה כימית של ויטמין B12 מאפשרת ליצרנים שליטה רבה יותר על איכותו וטוהר המוצר הסופי. בנוסף, הצורות הסינתטיות של B12 יציבות יותר וקלות יותר לאחסון מאשר מקבילותיהן המופיעות באופן טבעי, מה שהופך אותן למתאימות ליישומים מסחריים ולתוספות.

לסיכום, ניתן להשיג את הייצור התעשייתי של ויטמין B12 באמצעות תסיסה מיקרוביאלית או סינתזה כימית. התסיסה משתמשת במיקרואורגניזמים ספציפיים כדי לסנתז את הוויטמין, בעוד סינתזה כימית יוצרת צורות סינתטיות של קובלמין. שתי השיטות שואפות לייצר צורות איכותיות ויציבות של ויטמין B12 לשימוש מסחרי.

ריטה פסחוב

אמא מסורה ל- 3 והקול המנחה של אתר נוטרי-מאיה

המסע של ריטה החל ברגעים השקטים של האימהות, שם התעמקה בעולם הבריאות כדי להבטיח את הטוב ביותר למשפחתה. אבל ככל שהידע שלה גדל, כך גם גדל החזון שלה.

מאמרים שיכולים לעניין אותך

למי אסור לקחת מגנזיום

מגנזיום הוא מינרל חיוני הממלא תפקיד מכריע בתפקודים שונים של הגוף. הוא מעורב בלמעלה

איך יודעים אם חסר מגנזיום בגוף?

מגנזיום ממלא תפקיד חיוני בשמירה על הבריאות הכללית, ומשתתף במאות תהליכים ותפקודים גופניים. כמות

מה ההבדל בין מגנזיום למגנזיום ציטראט

מגנזיום הוא מינרל חיוני הממלא תפקיד מכריע בתפקודים רבים של גוף האדם, כולל תפקוד

מתי כדאי לקחת מגנזיום: בבוקר או בערב?

מגנזיום הוא מינרל חיוני הממלא תפקיד מכריע בתפקודי גוף רבים, החל מייצור אנרגיה ומטבוליזם