תוסף ברזל: 6 תוספי הברזל הכי מומלצים [מעודכן 2024] + מדריך קניה

ריטה פסחוב

מאת: ריטה פסחוב | בריאות ואיכות חיים

NOW Foods הוא תוסף הברזל המומלץ ביותר.

לאחר ביצוע השוואות בין מותגי הברזל השונים, ניתוח השפעתם על משתמשים שונים על סמך ביקורות מאומתות ובחינה של סוגי הברזל ומרכיבים נוספים. זאת הסקירה שלי לתוסף הברזל המומלץ לשנת 2024.

הברזל הוא המינרל שנמצא בכמות הגבוהה ביותר בגופנו. תפקידו העיקרי של הברזל הוא להוביל את החמצן אל רקמות הגוף. 

בנוסף, הוא תורם לחילוף החומרים, תהליך הגדילה וההתפתחות של ילדים ולחיזוק המערכת החיסונית. מחסור בברזל יגרום לאנמיה, מה שישפיע מאוד על רמת האנרגיה בגוף, יגרום לתחושת עייפות ונשירת שיער.

כבר בתחילת ההיריון הראשון שלי רופא הנשים הנחה אותי לקחת ברזל. מחסור בברזל עלול לגרום לאנמיה ובעקבות כך לגרום לבעיות בריאותיות. 

בזמן הריון העובר דורש ברזל לצורך התפתחות תקינה שלו ובנוסף הגוף זקוק לכמות גדולה יותר של חמצן כדי להתמודד עם התקופה הזאת היטב, בכל זאת אנחנו ״בונות״ כאן בן אדם מאפס…

הברזל של NOW Foods הוא תוסף ברזל כשר, המכיל 36 מ״ג ברזל שזהו המינון האופטימלי לטיפול באנמיה במצבים שונים. בנוסף הוא אינו מכיל מרכיבים נוספים אשר נמצאים לרוב במולטי ויטמינים שונים אשר עלולים לעכב את ספיגתו בגוף.

מאחר וכל אדם הוא שונה, עם צרכים גופניים ובריאותיים שונים. ייתכן כי תמצאו שתוסף אחר מבין תוספי הברזל המומלצים שלנו יהיה טוב יותר עבורכם. לכן הכנו לכם סקירה מלאה של תוספי ברזל איכותיים ומומלצים.

אז בוא נתחיל…

ממהרים? הנה 3 תוספי הברזל המומלצים ביותר:

הבחירה שלנו
NOW Foods
מכיל 36 מ״ג ברזל
מקל על מערכת העיכול
כשר
ספיגה אופטימלית
לבדיקת מחיר
המחיר המשתלם ביותר
21st Century
מחיר אטרקטיבי
מינון של 65 מ״ג
ללא סוכר
לבדיקת מחיר
מומלץ לתינוקות וילדים
ChildLife
מינון של 5 מ״ג
בצורת נוזל לשתייה
פותח על ידי רופאים
לבדיקת מחיר

הבחירה שלנו: NOW Foods

יתרונות

מכיל 36 מ״ג ברזל

צורת ברזל המקלה על מערכת העיכול

כשר

נבדק על ידי גורם צד ג׳

ספיגה אופטימלית

מתאים לטבעונים

חסרונות

מומלץ לצרוך עם ויטמין C או A כדי להגביר יעילות

תוסף הברזל של NOW Foods מכיל ברזל במינון של 36 מ״ג בכמוסה אחת לבליעה. כאשר המינון לטיפול במצבי חוסר בברזל הוא בין 30 ל- 100 מ״ג. צורת הברזל בתוסף היא קלה יותר על מערכת העיכול ומפחיתה תופעות לוואי של עצירות וכאבי בטן.

הברזל חיוני מאוד לייצור ההמוגלובין. מולקולה הקושרת חמצן ומובילה אותו על כדוריות הדם האדומות את אל כלל רקמות הגוף. כמות מספקת של חמצן דרושה לתפקוד של כל המערכות בגוף, לנשימה ולרמות האנרגיה שלנו. 

בנוסף לברזל תפקיד בחיזוק המערכת החיסונית, הוא חיוני לתפקוד של אנזימים רבים בגוף אשר אחראים למגוון של תהליכים ביולוגיים כמו הפיכת הסוכר שבדם לאנרגיה. על מנת לשפר את הספיגה של הברזל מומלץ לשלב אותו עם ויטמינים כמו A ו C.

בתוספת ויטמינים: NaturesPlus

יתרונות

מכיל 85 מ״ג ברזל

קל לעיכול

מכיל ויטמינים ונוגדי חמצון

כמוסות ג'ל רכות

תמיכה במערכת הדם

תמיכה במערכת החיסונית

חסרונות

לשים לב למינון יתר של ברזל

כמוסות גדולות

תוסף הברזל של NaturesPlus מכיל ברזל וויטמינים מסוג נוגדי חמצון אשר משפרים את ספיגתו בדם. בנוסף, הוויטמינים תורמים לבריאות הכללית של מערכת הדם, על ידי הורדת לחץ דם וויסות רמות הסוכר. 

ויטמין E וויטמין C בעלי תפקיד חשוב בייצור הקולגן אשר אחראי על מראה עור הפנים. בנוסף הם מחזקים את המערכת החיסונית ומאריכים את אורח חיי התאים בגוף.

הברזל עשוי מבנה קל יותר על מערכת העיכול. הוא עוזר לספיגה מהירה יותר של ברזל מבלי להכביד על מערכת העיכול ולגרום לעצירות ולתופעות לוואי נוספות. התוסף מכיל מינון יחסית גבוה של ברזל. יש להתייעץ עם הרופא על המינון המומלץ עבורכם. מינון יתר של ברזל עלול להזיק לבריאות.

מתאים לתינוקות וילדים עד גיל 4: ChildLife

יתרונות

מינון של 5 מ״ג

בצורת נוזל לשתייה

נוסחה שפותחה על ידי רופאים

כשר

ללא גלוטן

ניתן למהילה

חסרונות

לא כל הילדים אוהבים את הטעם

כמוסות גדולות

הברזל של ChildLife מותאם לצריכה של ילדים. הוא מגיע במינון של 5 מ״ג למנה והוא בעל טעם מתקתק המותאם לילדים.

הברזל חשוב מאוד לתהליך הגדילה וההתפתחות של הילדים. כאשר לתהליכים אלו דרוש תפקוד אופטימלי של אנזימים בגוף, אחד המרכיבים החשובים אנזימים האלו הוא הברזל. בנוסף, מחסור בברזל גורם לעייפות וחוסר אנרגיה אצל ילדים.

הפורמולה פותחה על ידי רופאי ילדים וניתן לתת אותה ישירות בכפית או במקרים בהם הילד אינו אוהב את הטעם ניתן למהול אותו בתוך משקה, כך שאופן הנטילה יהיה נוח וקל ככל הניתן. המוצר נבדק ואושר לשימוש.

מתאים לילדים מגיל 4: Flintstone

יתרונות

טעמי פירות מתוקים

מכיל ויטמינים נוגדי חימצון

מכיל קומפלקס ויטמין B

ללא חומרי טעם וריח מלאכותיים

ללא סוכר

חסרונות

לא כל הילדים אוהבים את הטעם

לא מתאים לטבעונים

לא כשר

Flintstone הוא תוסף ברזל המגיע בצורת כמוסות ללעיסה. המותג נבחר כתוסף הברזל האהוב על ילדים. הוא מגיע בטעמי פירות מתקתקים ללא טעם לוואי.

בנוסף הוא מכיל ויטמינים נוגדי חמצון מסוג C, E, D, A אלו ויטמינים המשפרים משמעותית את ספיגת הברזל בגוף והם בעלי תרומה רבה לבריאות הכללית של הגוף וחיזוק המערכת החיסונית.

התוסף מכיל גם קומפלקס של ויטמינים מסוג B אשר. ויטמין B1 האחראי על פעולת פירוק המזון והפיכתו לאנרגיה, ויטמין B2 האחראי על ייצור הורמונים, שומר על בריאות העיניים ובריאות מערכת העצבים ויטמין B6 האחראי על השימוש באנרגיה לצורך תפקוד המערכות השונות בגוף. ויטמין B12 המשתתף בתהליך ייצור כדוריות הדם האדומות.

חלק מהמשתמשים טענו כי הטעם לא טוב והילדים לא אהבו אותו.

המחיר המשתלם ביותר: 21st Century

יתרונות

מינון של 65 מ״ג

מחיר אטרקטיבי

נבדק על ידי גוף מוסמך

ללא חומרי טעם וריח מלאכותיים

ללא סוכר

חסרונות

יש לצרוך על בטן ריקה

מושפע ממוצרי חלב וקפאין

עלול לגרום לתופעות לוואי במערכת העיכול

הברזל של 21st Century מכיל מינון של 65 מ״ג. כאשר המינון המומלץ לטיפול באנמיה הוא בין 30-100 מ״ג. הברזל הוא מסוג סולפט, בעל ספיגה מהירה בגוף אך עלולה להקשות על מערכת העיכול ולגרום לתופעות לוואי כגון עצירות וכאבי בטן. למרות זאת מדובר בסוג הברזל הנפוץ ביותר בקרב תוספי הברזל.

ספיגתו של ברזל סולפט נפגעת בשילוב עם סידן או מרכיבים הנמצאים בקיבה. לכן מומלץ לצרוך אותו על בטן ריקה ולפחות שעתיים מרווח ממוצרי חלב, קפאין ודגנים.

הכי מתאים לספורטאים: Thorne

יתרונות

מאושר על ידי מכון התקנים האמריקאי לספורט

ללא תופעות לוואי

ספיגה אופטימלית

ללא גלוטן

חסרונות

יש לצרוך על בטן ריקה

מושפע ממוצרי חלב וקפאין

עלול לגרום לתופעות לוואי במערכת העיכול

התוסף ברזל של Thorne מכיל מינון של 25 מ״ג. הוא מאושר על ידי NSF האמריקאי. כלומר הוא נבדק לנוכחות של מעל ל 200 חומרים אסורים לשימוש כמו סמים, סטרואידים ועוד.

מבנה הברזל קל למערכת העיכול. הוא אינו גורם לתופעות לוואי כמו עצירות, כאבי בטן ובחילות. ספיגתו טובה יותר בגוף והשפעתו יעליה יותר. התוסף מאפשר השלמה ויצירה של תאי דם אדומים המובילים חמצן לכל רקמות הגוף כולל השרירים. מה שמאפשר ביצועים טובים יותר, יכולת נשימה עמוקה ואיכותית יותר והתאוששות שרירים מהירה יותר.

איך לבחור תוסף ברזל?

צורת הברזל

הברזל מגיע במספר צורות שונות. ההבדל ביניהם בעיקר נובע על יכולת הספיגה של הברזל בגוף ועל תופעות לוואי שונות שעלולות להופיע. צורת הברזל הנפוצה ביותר כיום היא ברזל סולפט, הוא נספג היטב בגוף אך הוא דורש הפרדה של שעתיים לפחות ממוצרי חלב, קפאין ודגנים, מאחר וספיגתו מושפעת מהם רבות. 

בנוסף זוהי צורת הברזל בעלת תופעות הלוואי הרבות ביותר על מערכת העיכול. במידה ואתם מעוניינים להקל על מערכת העיכול העדיפו צורות ברזל אחרות.

שילוב עם ויטמינים

מומלץ מאוד ליטול את הברזל בשילוב עם מרכיבים המעודדים את הספיגה שלו בגוף. מרכיבים אלו הם ויטמין מסוג נוגדי חמצון כמו ויטמין C.לעומת זאת להרחיק את נטילת התוסף ממוצרי חלב, קפה, תה ודגנים אשר מעכבים את ספיגתו בגוף.

מולטי ויטמינים בשילוב ברזל

שימו לב כי פעמים רבות מולטי ויטמינים המכילים ברזל מכילים גם מינרלים מסוג אבץ, מגנזיום וסידן. מינרלים אלו פוגעים בספיגתו של הברזל בגוף מאחר והם מתחרים אחד בשני במקומות זהים על הספיגה. כמו כן, קיימת נטייה לכלול ברזל במינון נמוך ממה שצריך. כך התועלת של הברזל פוחתת משמעותית. העדיפו ברזל בצורתו הטהורה ושלבו אותו עם ויטמין C.

אישור גוף מוסמך

בחרו ביצרן בעל מוניטין חיובי אשר ידוע באיכות מרכיביו ובאופן ייצור תקני. במקרה שאינכם מכירים את היצרן בדקו האם נערכו בדיקות של גורם מוסמך. בדיקות אלה מאשרות את בטיחות השימוש במוצר ומאשרות כי הוא אינו מכיל מרכיבים מזיקים או אסורים לשימוש. 

חשוב לדעת כי לא כל מוצר שאינו מחזיק באישורים מסוג זה הוא בהכרח מזיק לבריאות, יצרניות קטנות מתקשות לשאת בהוצאות הגבוהות הדרושות לבדיקות מסוג זה.

שאלות נפוצות

מהו סוג הברזל הטוב ביותר?

לאנשים בעלי מערכת עיכול רגישה הנוטה לתופעות לוואי מומלץ לבחור ברזל מסוג ביסגליצינאט וגלוקונאט. אלו הם צורות ברזל רכות ממקור צמחי וכמעט ללא תופעות לוואי. ברזל סולפט נחשב לברזל קשה יותר לעיכול בעיקר במינונים גבוהים, אך יעילותה טובה גם כן.

אם אילו תרופות אסור לצרוך ברזל?

אנשים הנוטלים תרופות לפרקינסון, תרופות לבלוטת התריס. הברזל מפחית את ספיגת התרופות בגוף ובכך פוגע ביעילותן. שילוב עם תרופות לטיפול בצרבות ובדלקות בקיבה. התרופות פוגעות בספיגה של הברזל בגוף.

מה המינון היומי המומלץ של ברזל?

ילדים

0-6 חודשים0.27 מ״ג
7-12 חודשים11 מ״ג
1-3 שנים7 מ״ג
4-8 שנים10 מ״ג
9-13 שנים8 מ״ג

נשים

14-18 שנים15 מ״ג
19-50 שנים18 מ״ג
50+8 מ״ג

גברים

14-18 שנים11 מ״ג
19-50 שנים8 מ״ג
50+8 מ״ג

נשים בהריון

14-18 שנים27 מ״ג
19-50 שנים27 מ״ג
  • במצבים של אנמיה נהוג לטפל במינון של בין 30-100 מ״ג ברזל

תוסף ברזל מומלץ: הבחירה שלנו

תוסף הברזל המומלץ ביותר הוא התוסף של NOW Foods

הברזל הוא המינרל בריכוז הגבוה ביותר בגופנו. הוא אחראי על יצירת המוגלובין והובלת חמצן בכל רקמות הגוף. מחסור בברזל עלול להוביל לאנמיה ולתופעות רבות נוספות כמו עייפות, טשטוש ראייה, קשיי נשימה, סחרחורות, ואף פגיעה ביצירה של אנזימים רבים האחראים על מגוון של פעולות בגוף.

חשוב לדעת כי לנטילת יתר של ברזל יש השפעות מזיקות על הבריאות. לכן מומלץ מאוד להיוועץ עם הרופא המטפל אודות המינון המומלץ. במידה ואתם נוטלים תרופות באופן כרוני הקפידו על הפרדה בהתאם להנחיות הרופא.

ריטה פסחוב

אמא מסורה ל- 3 והקול המנחה של אתר נוטרי-מאיה

המסע של ריטה החל ברגעים השקטים של האימהות, שם התעמקה בעולם הבריאות כדי להבטיח את הטוב ביותר למשפחתה. אבל ככל שהידע שלה גדל, כך גם גדל החזון שלה.