ויטמין B12: דירוג 5 תוספי הויטמין B12 המומלצים ביותר [מעודכן 2024] + מדריך

ריטה פסחוב

מאת: ריטה פסחוב | בריאות ואיכות חיים

הבחירה שלי בוויטמין B12 המומלץ ביותר הוא Bluebonnet Nutrition.

לאחר ניתוח של מספר מאמרים בנושא ויטמין B12, צורותיו השונות, ספיגתו בגוף ואופן פעולתו. בחנתי עשרות תוספים שונים שמרכיביהם תואמים לתוצאות המחקרים תוך התייחסות לביקורות משתמשים. זאת הסקירה שלי לתוספי ויטמין B12 מומלצים לשנת 2024.

לחשיבותו של ויטמין B12 נחשפתי לראשונה כאשר חיפשתי פתרונות טבעיים לשפר את השינה שלי. ככל שהתעמקתי יותר הבנתי עד כמה הוא חשוב ועוצמתי לגוף. 

פעמים רבות אנשים מחפשים פתרונות שונים לבעיות כמו הפרעות שינה, אנמיה, חולשת שרירים, בעיות זיכרון וכו׳, אך מסתבר שבפועל בעיות אלו ניתן לפתור על ידי השלמה של ויטמין אחד בלבד.

התוסף של Bluebonnet Nutrition מכיל ויטמין B12 בצורה נוזלית. זוהי למעשה הצורה המומלצת ביותר לוויטמין זה מאחר והיא מאפשרת ספיגה מהירה ויעילה יותר בגוף מצורות אחרות. הוויטמין תורם לבריאות מערכת העצבים, משפר מצב רוח ותורם לבריאות הלב, כלי הדם והמערכת החיסונית.

ייתכן כי תמצאו שמותג אחר מבין הוויטמינים המומלצים שלנו יתאים טוב יותר עבורכם. לכל אדם צרכים בריאותיים וגופניים שונים. לכן, הכנו לכם סקירה הכוללת מספר אפשרויות שונות של ויטמיני B12 איכותיים ויעילים.

אז יאללה, בואו נתחיל…

ממהרים? הנה 3 תוספי הוויטמין B12 המומלצים ביותר:

הבחירה שלנו
Bluebonnet
צורת נוזל לשתייה
ספיגה מהירה ואופטימלית
תורם למניעת דמנציה
לבדיקת מחיר
בתוספת חומצה פולית
Thompson
מכיל חומצה פולית
טבלייה להמסה מתחת ללשון
טבלייה אחת ביום
לבדיקת מחיר
בעל תרכובת ויטמינים
Jarrow Formulas‏‏
מכיל ויטמין B6 ופולאט
טבליות לעיסות
תורם לבריאות המוח
לבדיקת מחיר

הבחירה שלנו: Bluebonnet Nutrition

יתרונות מרכזיים

צורת נוזל לשתייה

ספיגה מהירה ואופטימלית

תורם למערכת העצבים

תורם לשינה טובה ואיכותית

תורם למניעת דמנציה ודיכאון

תורם למניעת אנמיה ולבריאות הלב

התוסף של Bluebonnet Nutrition מכיל ויטמין B12 במינון של 1,000 מק״ג, אשר יעיל בטיפול במצבי חסר בגוף. הוויטמין מגיע בצורת מתילקובלמין, זוהי הצורה הפעילה הטבעית שלו והיא בעלת ספיגה אופטימלית בגוף. לכן גם השפעתה טובה ויעילה יותר. צורת הנוזל ידועה כצורה היעילה והמהירה ביותר של ספיגת הוויטמין בגוף.

לוויטמין B12 תפקיד חשוב ביצירת כדוריות דם אדומות ומניעת אנמיה. הוא אחראי לתפקוד תקין של מערכת העצבים ולבניית ה DNA בגוף. לבריאות הלב ואף לבריאות המוח. מחקרים מצאו כי חוסר בוויטמין קשור למחלת הדמנציה, למצבי דיכאון ומצב נפשי ירוד.

בנוסף, הוויטמין בעל השפעה ישירה על הפרשת המלטונין בגוף. הורמון האחראי על השינה. ויטמין  B12 תורם לשינה איכותית וטובה, מה שמשפיע ישירות על איכות החיים, התפקוד ומצב הרוח שלנו במהלך היום.

כמוסות למציצה : Solgar‏‏

יתרונות מרכזיים

צורה פעילה בעלת ספיגה גבוהה

כמוסות מציצה

כשר

מתאים לטבעונים

תורם לבריאות המוח

תורם לבריאות הנפשית

Solgar‏ מציע תוסף בצורת טבליות למציצה מתחת ללשון. צורה זאת נחשבת ליעילה מאוד וזהה ליעילותן של זריקות ויטמין B12. כל כמוסה מכילה 1,000 מק״ג של ויטמין, מה שמאפשר שליטה טובה במינון, העלאה והפחתה שלו בהתאם לצרכים הבריאותיים.

הוויטמין אחראי על תפקוד מוליכים עצביים שונים כמו הסרוטונין. לכן הוא בעל השפעה רבה על הבריאות הנפשית והקוגניטיבית שלנו ועל מערכת העצבים בפרט.

תרכובת ויטמינים : Jarrow Formulas‏‏

יתרונות מרכזיים

מכיל ויטמין B6 ופולאט

טבליות לעיסות

תורם בריאות מערכת העצבים

תורם לחילוף חומרים

תורם לבריאות המוח והנפש

תוסף הוויטמין של Jarrow Formulas מכיל ויטמין B12 בטבלייה למציצה במינון של 1,000 מק״ג. בנוסף הוא מכיל ויטמין B6 החיוני מאוד לחילוף החומרים של שומנים, חלבונים ופחמימות בגוף. הוא משתתף ביצירת כדוריות הדם האדומות ובתהליכים חשובים נוספים הקשורים ישירות למערכת החיסונית. 

ויטמין B6 נמצא בצורת פירידוקסל-5 פוספט צורת קו אנזים הזמינה ביותר לגוף. הוויטמין מכיל גם פולאט, ויטמין ממשפחת ויטמיני B האחראי לבנייה של תאי דם אדומים, לבנים ולסליל הגנטי שלנו. הוא הכרחי לפעילות עצבית תקינה ומניעת הידרדרות קוגניטיבית.

ויטמין B12 בתרסיס : NB Pure‏‏

יתרונות מרכזיים

תרסיס לפה

נגזרת טבעית ופעילה של הוויטמין

תורם לבריאות מערכת העצבים

עוזר להגברת אנרגיה בגוף

טבעוני

התוסף NB Pure‏ מכיל ויטמין B12 בצורת תרסיס במינון של 500 מק״ג. הויטמין בצורת מתילקובלמין, זוהי הצורה הפעילה והטבעית שלו בעלת ספיגה אופטימלית בגוף. את התרסיס מרססים מתחת ללשון וזה מאפשר צורת נטילה נוחה בכל זמן ומקום.

הוויטמין עוזר לייצור אנרגיה בתאים, הוא לוקח חלק בתהליך אספקת החמצן לתאים ולרקמות ושומר על רמות אנרגיה תקינות בגוף ופעילות שרירים טובה.

בתוספת חומצה פולית : Thompson

יתרונות מרכזיים

מכיל חומצה פולית

טבלייה להמסה מתחת ללשון

טבלייה אחת ביום

טבעוני

Thompson‏‏ מגיע בצורה של טבליות להמסה מתחת ללשון. זוהי אחת הצורות המומלצות ביותר לספיגה טובה של ויטמין B12 בגוף.

התוסף מכיל גם חומצה פולית, למעשה זהו ויטמין B9 אשר אחראי ליצירת תאי עצב ולתפקוד תקין של מערכת העצבים, עוזר ליצירת כדוריות דם אדומות, מניעת אנמיה וליצירת ה DNA. החומצה הפולית חשובה מאוד בעיקר בתחילת הריון, בשלבים הראשונים להתפתחות העובר ומניעת מומים.

איך לבחור ויטמין B12?

על מנת לבחור בתוסף ויטמין B12 יעיל ואיכותי, מומלץ לקחת כמה דברים בחשבון.

צורת התוסף

ויטמין B12 נספג היטב כאשר הוא נלקח במורה של זריקה, טבליות נמסות מתחת ללשון או נוזל. כל שאר הצורות הן בעלות ספיגה פחות טובה ויעילות פחותה. הסיבה לכך היא חומרים נוספים הדורשים פירוק בגוף ובכך מפחיתים מהזמינות הביולוגית של הוויטמין.

נגזרת

מומלץ לבחור בוויטמין B12 בנגזרת מתילקובלמין. זוהי נגזרת טבעית לגמרי בעלת זמינות ביולוגית גבוהה לגוף. נגזרת אחרת המשווקת היא ציאנוקובלמין. זוהי נגזרת סינטטית שהגוף צריך להמיר אותה למתילקובלמין. אנשים רבים בעיקר מעשנים ואנשים הסובלים מבעיות בכבד ובכליות יתקשו לבצע את ההמרה.

מינון 

תוספי ויטמין מכילים מינונים שונים של ויטמין B12. מומלץ להיוועץ עם הרופא אודות המינון הנכון עבורכם. באופן כללי אין חשש ממינון יתר מאחר והוויטמין מסיס במים והעודפים מופרשים בשתן.

בדיקות גוף מוסמך

במידה ואינכם מכירים את היצרן, מומלץ לבחור בתוסף שעבר בדיקות של גוף צד ג׳ מוסמך. בדיקות אלו מאשרות כי המוצר אינו מכיל מרכיבים מהונדסים גנטית או מזיקים לבריאות. חשוב לדעת כי בדיקות אלו כרוכות בעלויות גבוהות, יצרניות קטנות רבות אינן יכולות לעמוד בהוצאות אלו ואין זה אומר כי המוצר שלהן לא איכותי.

ֿשאלות נפוצות

להלן כמה מהשאלות הנפוצות אודות תוספי ויטמין B12.

האם ניתן לצרוך מינון יתר?

נכון להיום לא ידוע על מקרים של מינון יתר של B12. הוויטמין מסיס במים ולכן העודפים מופרשים בשתן. יחד עם זאת מומלץ להיצמד למינון המומלץ עבורכם.

האם ניתן לקבל הרעלת ציאניד מנטילת הוויטמין?

לא. אמנם אחוז מאוד קטן מהנגזרת הסינתטית של הוויטמין הופכת לציאניד בגוף, אך הוא מסולק במהירות החוצה בשתן. אנשים הסובלים מאי ספיקת כליות, בעיות בכבד, מעשנים כבדים מומלץ לא לבחור בנגזרת זאת בעקבות חשש לקושי בפינוי הפסולת החוצה מהגוף.

מתי כדאי לקחת את הוויטמין במהלך היום?

מאחר ולאוכל אין שום השפעה על הוויטמין, אין שום הבדל בזמן בו תיקחו את הוויטמין. ניתן ליטול את התוסף לפני האוכל או אחריו. מאחר ולוויטמין השפעה על הפרשת המלטונין, במידה ואתם סובלים מהפרעות שינה. כדאי ליטול את התוסף כשעתיים לפני השינה על מנת לאפשר פירוק וספיגה שלו בגוף קרוב יותר לשעת השינה.

ויטמין B12 מומלץ: הבחירה שלנו

ויטמין B12 המומלץ ביותר הוא Bluebonnet Nutrition.

אנשים רבים סובלים ממחסור בוויטמין B12 בעקבות תזונה נטולת בשר, בעיות ספיגה בגוף, מחלות אוטואימוניות, נטילה של תרופות לטיפול בסוכרת או בחומציות בקיבה. מחסור בוויטמין עלול לגרום להפרעות בשינה, בעיות במערכת העצבים, דיכאון, הפרעות בקצב הלב, פגיעה קוגניטיבית, אנמיה, עייפות וחולשה ועוד.

כמו עם כל תוסף תזונה, בעיקר עבור נשים בהריון, נשים מניקות או אנשים הסובלים מבעיות רפואיות שונות. מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל טרם השימוש בתוסף ויטמין B12. 

ריטה פסחוב

אמא מסורה ל- 3 והקול המנחה של אתר נוטרי-מאיה

המסע של ריטה החל ברגעים השקטים של האימהות, שם התעמקה בעולם הבריאות כדי להבטיח את הטוב ביותר למשפחתה. אבל ככל שהידע שלה גדל, כך גם גדל החזון שלה.