ויטמין C: דירוג 6 תוספי הויטמין C הכי מומלצים בשנת 2024 + פירוט מלא

ריטה פסחוב

מאת: ריטה פסחוב | בריאות ואיכות חיים

הבחירה שלי בוויטמין C המומלץ ביותר היא Solgar.

ביצעתי מחקר אודות יתרונות ויטמין C, צורות הנטילה השונות שלו ושילובים אפשריים המגבירים את יעילותו ותורמים מבחינות בריאותיות נוספות. 

בחנתי עשרות מותגים שונים של ויטמין C ובחרתי את המוצרים העומדים בקריטריונים של איכות, בטיחות ובריאות. זאת הסקירה שלי לתוספי ויטמין C מומלצים לשנת 2024.

ויטמין C הוא ככל הנראה הוויטמין המוכר ביותר בקרב האוכלוסייה. כל חורף אני דואגת לחדש אספקה של הוויטמין בבית כדי לעבור את החורף בשלום. 

אבל דווקא מאז שלמדתי על היתרונות הרבים שלו כמו עיכוב ההזדקנות, שמירה על עור הפנים, בריאות העיניים ועוד. החלטתי שאין סיבה לשמור אותו רק לחורף, כי אשמח להיראות צעירה יותר גם בקיץ 😉.

התוסף של Solgar מכיל ויטמין C בשילוב עם קומפלקס ויטמיני B. השילוב בין השניים מספק את כל היתרונות הרבים של כל אחד מהם לחוד, אך ביחד הוא יוצר אפקט הרגעה עוצמתי על מערכת העצבים. מה שמאפשר לנו תמיכה בריאותית עוצמתית מבחינה פיזית ומנטלית.

תוספי ויטמין C המומלצים שלנו שונים זה מזה במינונים ומרכיבים נוספים שהם מכילים. לכן, ייתכן כי תמצאו שהתוסף הנבחר שלנו הוא לא התוסף המתאים ביותר עבורכם. הסקירה הבאה כוללת מספר תוספי ויטמין C איכותיים שיעזרו לכם למצוא בקלות את התוסף המתאים לכם.

אז יאללה בואו נתחיל…

ממהרים? הנה 3 תוספי הויטמין C המומלצים ביותר:

הבחירה שלנו
סולגאר
קומפלקס ויטמין B+C
תורם לבריאות הלב
תורם למערכת העיכול
תורם לבריאות הכבד
לבדיקת מחיר
מחיר משתלם
Gold C
תורם למערכת החיסונית
מעכב הזדקנות
תורם למניעת אנמיה
לבדיקת מחיר
מומלץ לילדים
ChildLife
ויטמין בצורת נוזל
מזרז החלמה מצינון
תורם למניעת אנמיה
תורם לבריאות השיניים
לבדיקת מחיר

הבחירה שלנו : Solgar

יתרונות מרכזיים

קומפלקס ויטמין B+C להפחתת סטרס

תורם לבריאות העיניים, העור והכבד

תורם לבריאות הלב וכל בדם

תורם לחילוף חומרים ולמערכת העיכול

תורם למניעת דיכאון, חולשה ובעיות זיכרון

התוסף של Solgar מכיל 500 מ״ג של ויטמין С ובנוסף גם קומפלקס של ויטמיני B, ביניהם B6, B12, ביוטין ועוד. השילוב בין שני הוויטמינים מספק פתרון מושלם להפחתה של תחושת לחץ או מתח, הם בעלי השפעה מרגיעה על מערכת העצבים. באופן זה הם תורמים במזעור נזקים הנגרמים לגוף כתוצאה מסטרס כמו התפרצות של מחלות, נשירת שיער, הפרעות שינה ועוד.

ויטמיני B חיוניים מאוד לתפקוד תקין של כלל מערכות הגוף. הם בעלי תפקיד משמעותי בחילוף החומרים והפקת אנרגיה בתאים. הוא משפיע על האיזון ההורמונלי ועל המצב הנפשי של האדם. למעשה מחסור בוויטמין B עלול לגרום לדכדוך ואף לדיכאון.

ויטמין C הוא נוגד חמצון חזק אשר שומר על הגוף ועל התאים מפני נזקים של רדיקלים חופשיים. הוא שומר על בריאות הרקמות ומשתתף בתהליכי יצירת קולגן ואלסטין אשר משמשים כמרכיבים העיקריים בעורנו, בשיער ובציפורניים. הקולגן והאלסטין למעשה מעניקים לעורנו את הגמישות והמוצקות שאותה אנו מחפשים.

המשתלם ביותר : California Gold Nutrition

יתרונות מרכזיים

תורם למערכת החיסונית

מקצר את זמן הצינון בחורף

תורם למניעת אנמיה וחוסר בברזל

תורם לבריאות העור

תורם לעיכוב תהליך ההזדקנות

תוסף ויטמין C של California Gold Nutrition מכיל 1,000 מ״ג של ויטמין  בכמוסה אחת. ויטמין C משתתף במעל ל 300 תהליכים בגוף והוא חיוני מאוד לבריאות במלחמה ברדיקלים החופשיים.

ויטמין C תומך בבריאות המערכת החיסונית, הוא שומר על בריאות תאי הדם וכלי הדם ומאפשר, משתתף בתהליכי בקרה של דלקות, נמצא כי לוויטמין השפעה על קיצור הזמן של מחלות החורף כמו צינון ושיעול, בעיקר בקרב ילדים.

ויטמין C בעל השפעה משמעותית על ספיגת הברזל בגוף, לכן במקרים של חוסר בוויטמין C עלולה להיפגע הספיגה של הברזל ולהתפתח אנמיה.

ויטמין C לילדים : ChildLife

יתרונות מרכזיים

ויטמין בצורת נוזל

מזרז החלמה מצינון

תורם למניעת אנמיה

תורם לאיחוי פציעות וחבלות

תורם לתהליך ההתפתחות ובריאות השיניים

ויטמין C של ChildLife מגיע בצורת נוזל מתקתק לשתייה. כפית מכילה 250 מ״ג של ויטמין C. הוויטמין חיוני מאוד להתפתחות וגדילה תקינים אצל ילדים. ויטמין C לוקח חלק ביצירת קולגן האחראי על בניית רקמות החיבור, השיניים והשלד. בנוסף הוא משתתף בתהליכי איחוי פציעות וחבלות שונות הנפוצות מאוד בקרב ילדים.

ויטמין C בעל תפקיד חשוב בספיגה של ברזל בגוף. ילדים רבים אינם ניזונים מתזונה מאוזנת ובריאה ולכן פעמים רבות עלולים לפתח אנמיה כתוצאה מחוסר בוויטמין C או בעקבות מחסור במזון עשיר בברזל כמו בשר, קטניות וירקות.

למרות שאין הוכחה מדעית חד משמעית בנושא. תצפיות רבות בנושא הראו כי נטילה של ויטמין C עלולה לקצר את זמן מחלת הצינון, שיפור משמעותי היה דווקא בילדים שהראו התאוששות מהירה יותר ממבוגרים שנטלו תוסף של ויטמין C.

ויטמין C בצורת סוכריות גומי : Rainbow Light

יתרונות מרכזיים

בצורת סוכריות גומי

מתאים למבוגרים וילדים

ללא ג׳לטין

מתאים לטבעונים

תומך במערכת החיסונית

תומך בבריאות העיניים

Rainbow Light מגיע בצורת סוכריות גומי מתוקות במינון של 250 מ״ג. התוסף מתאים למבוגרים ולילדים מגיל 4 אשר מתקשים בבליעה של כמוסות ורוצים דרך ידידותית יותר ליטול את הוויטמינים שלהם באופן יומיומי. הוויטמין אינו מכיל ג'לטין והוא מתאים גם לטבעונים, מאחר ואין שום מרכיבים מן החי.

ויטמין C משמש כנוגד חמצון חזק הנלחם ברדיקלים החופשיים בגוף, הוא מעכב את תהליך ההזדקנות של התאים, עוזר בייצור של קולגן אשר מרכיב את העור, הציפורניים, השיער ואת כל רקמות החיבור בגופנו. בנוסף הוא מונע היווצרות של קטרקט בעיניים ושומר עליהן בריאות.

ויטמין C בתוספת ביפלונאידים : NOW Foods

יתרונות מרכזיים

טיפול יעיל ומהיר בהרפס

מונע היווצרות קטרקט

תורם לבריאות הלב וכל בדם 

תורם לאיחוי פציעות וחבלות

תורם טיפול ומניעה של טחורים

NOW Foods מכיל ויטמין С בתוספת של ביופלבנואידים. אלו הם נוגדי חמצון חזקים הנמצאים בפירות וירקות והם פועלים בסינרגיה עם ויטמין С ומשפרים את יעילותו בצורה ניכרת. לביפלונאידים יתרונות בריאותיים רבים בפני עצמם, אך בשילוב עם ויטמין С יתרונותיהם עולים מדרגה.

השילוב בין השניים מתבטא בשיפור ההחלמה הגופנית מפציעות וחבלות שונות, תמיכה בכלי הדם, הקלה על תגובות אלרגיות וטיפול יעיל וטבעי בהרפס. מחקרים מראים החלמה מהירה בכ 60% בעקבות נטילה של שילוב זה. כמו כן, צריכה של ביופלבנואידים תורמת למניעה ולטיפול אפקטיבי בטחורים ועצירות.

ויטמין C בשחרור מושהה : Solaray

יתרונות מרכזיים

שחרור מושהה של הוויטמין לאורך היום

דימוי לספיגה הטבעית של הגוף

נבדק במעבדה

מתאים לטבעונים

נלחם בנזקי הרדיקלים החופשיים

ויטמין C של Solaray מציע ויטמין С במינון של 1,000 מ״ג בשחרור מושהה. כלומר מחצית מהכמות מתפרקת ונספגת בגוף עם הנטילה שלו, המחצית השנייה משתחררת לאורך היום. מה שלמעשה אמור להגביר את הזמינות הביולוגית של הוויטמין לגוף ולייעל את ספיגתו.

בנוסף, השחרור המושהה תורם לחיזוק המערכת החיסונית מאחר והוא מספק ״מלאי זמין״ של ויטמין C, אותו הגוף יכול לנצל לעזרתם של תאי הדם הלבנים להילחם בחיידקים ופולשים חיצוניים.

איך לבחור ויטמין C?

על מנת לבצע את הבחירה הנכונה ביותר של ויטמין C עבורכם, מומלץ לקחת כמה קריטריונים בחשבון.

מינון

מחקרים מראים שלמינון גבוה של ויטמין C לא בהכרח ספיגה גבוהה יותר. דווקא למינונים נמוכים יותר אחוזי ספיגה גבוהים יותר בגוף. לכן מינון גבוה אינו קריטריון חשוב לבחירה של ויטמין C. 

בדיקות גוף שלישי

העדיפו לבחור במוצר שנבדק על ידי גוף שלישי מוסמך. בדיקות אלה מאשרות כי אין מרכיבים מהונדסים או מרכיבים המזיקים לבריאות. ברוב המקרים בדיקות אלו כרוכות בעלויות גבוהות, יצרניות קטנות לא תמיד יכולות לעמוד בהן. לכן, אין זה בהכרח אומר כי המוצרים שלהם אינם איכותיים או בריאים לנו.

ביקורות מאומתות

למרות שהשפעתם של תוספי התזונה היא אינדיבידואלית, מומלץ לקרוא ביקורות של משתמשים מאומתים. בחנו כמה לקוחות מרוצים לעומת אלו שלא. היחס בין השניים יתן לכם אינדיקציה על יעילותו של התוסף.

צורת ויטמין c

ויטמין C מגיע בצורות שונות: כמוסות לבליעה, סוכריות גומי, אבקה למהילה או נוזל. בחרו את הצורה הטובה ביותר עבורכם. אנשים המתקשים בבליעה יוכלו לבחור בצורות אחרות כמו מהילה או לעיסה. לעומת זאת אנשים המעוניינים בנטילה מהירה ללא התעסקות יעדיפו כמוסות או סוכריות.

שאלות נפוצות

להלן כמה מהשאלות הנפוצות בקרב אנשים הנוטלים ויטמין C.

מהי צורת ויטמין C הטובה ביותר?

 2 צורות עיקריות של ויטמין C הנחשבות לאיכותיות יותר ובעלות ספיגה משופרת:

ויטמין C ליפוזומלי – הוא ויטמין עם זמינות ביולוגית גבוהה וספיגה מצוינת. הוא אפקטיבי במיוחד כאשר הוא נמצא בכמוסות לבליעה בעלות ציפוי שומני.

ויטמין C עם ביופלבונואידים – בעל ספיגה טובה יותר בגוף לעומת צורות אחרות ובנוסף הוא גם קל יותר על מערכת העיכול.

האם ניתן לצרוך מינון יתר של ויטמין C?

ויטמין C מסיס במים. לכן עודפי ויטמין פשוט יופרשו מן השתן החוצה. מינון גבוה מ 2 גרם עלול לגרום לשלשולים, בחילות, צרבות ואף אבנים בכליות.

האם ויטמין C מונע מחלות?

למרות שאין הוכחות מחקריות ליעילות של ויטמין C במניעת מחלות. לוויטמין C השפעה על ספיגת הברזל, בריאות תאי הדם הלבנים ועוד. מה שיכול בסופו של דבר לעזור במלחמה בנגיפים ולזירוז תהליך ההחלמה.

ויטמין C מומלץ: הבחירה שלנו

ויטמין C המומלץ ביותר הוא Solgar.

ויטמין C הוא נוגד חמצון הכרחי בגופנו. הוא נלחם בנזקי הרדיקלים החופשיים, מעכב הזדקנות, תומך במערכת החיסונית ומשתתף בתהליכים רבים כמו ייצור קולגן, בקרה על תהליכי דלקת, החלמה מפציעות ואיחוי רקמות ועוד. הוויטמין חשוב מאוד כמעט לכל התהליכים בגופנו ומחסור בוויטמין C עלול להשפיע על הבריאות הפיזית והנפשית שלנו.

כמו עם כל תוסף תזונה, מומלץ להיוועץ עם הרופא המטפל טרם הנטילה. במיוחד נשים בהריון, נשים מניקות, אנשים הנוטלים תרופות כרוניות או סובלים מבעיות רפואיות.

ריטה פסחוב

אמא מסורה ל- 3 והקול המנחה של אתר נוטרי-מאיה

המסע של ריטה החל ברגעים השקטים של האימהות, שם התעמקה בעולם הבריאות כדי להבטיח את הטוב ביותר למשפחתה. אבל ככל שהידע שלה גדל, כך גם גדל החזון שלה.