למה אסור ממתיקים בהריון?

ריטה פסחוב

מאת: ריטה פסחוב | בריאות ואיכות חיים

במהלך ההריון, חיוני לשמור על תזונה בריאה ולהקדיש תשומת לב מיוחדת לסוגי המזון והמשקאות הנצרכים. תחום זהירות אחד הוא השימוש בממתיקים מלאכותיים. למרות שהם מספקים חלופה דלת קלוריות לסוכר, הבטיחות שלהם במהלך ההריון היא דאגה נפוצה.

מחקרים הראו כי ממתיקים מלאכותיים מסוימים נחשבים בדרך כלל בטוחים עבור אנשים בהריון, כגון Rebaudioside A (סטביה), אספרטיים, סוכרלוז, אשלגן אצסולפאם ונאוטם. עם זאת, מתינות היא המפתח, ותמיד עדיף להתייעץ עם איש מקצוע בתחום הבריאות כדי לקבוע את האיזון הנכון. עדיין יש שאלות לגבי הבטיחות של סכרין במהלך ההריון והשפעתו הפוטנציאלית על ילדים שטרם נולדו.

למרות שמחקרים מסוימים לא מצאו קשר מובהק בין ממתיקים דלי קלוריות והשפעות בריאותיות שליליות במהלך ההריון, חיוני להישאר מעודכן ולעשות בחירות מושכלות כאשר שוקלים להוסיף ממתיקים לתזונה. תזונה נכונה ממלאת תפקיד חיוני בהבטחת בריאות האם והעובר המתפתח, ולכן הבנת הסיכונים והיתרונות הקשורים בממתיקים מלאכותיים היא חיונית.

סיכון בריאותי פוטנציאלי של ממתיקים

במהלך ההריון, צריכת ממתיקים עלולה להוות סיכונים בריאותיים פוטנציאליים הן לאם המצפה והן לעובר המתפתח. דאגה אחת היא צריכת סוכר במהלך ההריון, אשר נמצא כי תורם לעלייה מוגברת במשקל הריון ולהתפתחות סיבוכי הריון, כגון סוכרת הריונית, רעלת הריון ולידה מוקדמת.

בנוסף לסוכר, ממתיקים מלאכותיים – בשימוש נרחב כתחליפי סוכר – נקשרו גם לדאגות בריאותיות. מחקרים מסוימים הראו שממתיקים מלאכותיים עשויים שלא להיות מזיקים כפי שחשבו פעם, עם פוטנציאל להשפעות שליליות על בריאות הלב. יתר על כן, צריכת ממתיקים אלו יכולה להשפיע על חיידקי המעי, ועלולה לגרום לחיידקי מעיים בריאים לחלות ולפלוש לרירית המעי.

במהלך ההריון, יש להימנע מממתיקים מלאכותיים מסוימים. אספרטיים, למשל, אסור לצרוך אם לאדם יש את המחלה התורשתית פנילקטונוריה (PKU), מכיוון שגופו אינו יכול לפרק את התרכובת פנילאלנין הנמצאת באספרטיים. הבטיחות של שימוש בסכרין במהלך ההריון נותרה שנויה במחלוקת, כאשר כמה מומחים ממליצים להיזהר.

לאור הסיכונים הבריאותיים הפוטנציאליים הקשורים לצריכת ממתיקים במהלך ההיריון, חשוב לאמהות לעתיד להיות מודעות לחששות אלו בעת בחירה תזונתית.

ממתיקים והריון: סקירת מחקרים

ממתיקים מלאכותיים

מחקרים אחרונים הראו שלצריכה של ממתיקים מלאכותיים במהלך ההריון עשויה להיות השלכות אפשריות על בריאות האם והילד. על פי מחקר, לנשים הרות שצורכות ממתיקים מלאכותיים מדי יום יש סיכון גבוה פי 2 לפתח סיבוכי הריון כגון סוכרת הריון, רעלת הריון ולידה מוקדמת.

למרות תכולת הקלוריות הנמוכה שלהם והיתרונות הפוטנציאליים עבור אלה המבקשים להפחית את צריכת הסוכר, ממתיקים מלאכותיים העלו חששות לגבי השפעתם על תוצאות ההריון. עם זאת, חשוב לציין שדרוש מחקר נוסף כדי לבסס הבנה קונקרטית יותר של ההשפעות ארוכות הטווח של ממתיקים מלאכותיים על נשים הרות וצאצאיהן.

ממתיקים טבעיים

ממתיקים טבעיים, כגון סטיביה, הפכו לבחירה פופולרית כתחליפי סוכר בשל תפיסתם כאפשרויות בריאות יותר. למרות מחקר מוגבל, כמה מחקרים הצביעו על כך שעשויים להיות סיכונים בריאותיים פוטנציאליים הקשורים לצריכת ממתיקים טבעיים במהלך ההריון.

לדוגמה, סטיביה עשויה לתרום לעלייה בעלייה במשקל הריון ולהתפתחות סיבוכי הריון, כגון סוכרת הריונית, רעלת הריון ולידה מוקדמת. עם זאת, יש לערוך מחקר מקיף יותר כדי לאמת ממצאים אלה ולקבוע את בטיחותם של ממתיקים טבעיים במהלך ההריון.

מומלץ לנשים בהריון להיות זהירים בבחירת ממתיקים ולהתייעץ עם ספקי שירותי הבריאות שלהם לקבלת הדרכה לגבי צריכה בטוחה.

השפעות על עובר

בעיות התפתחותיות

מחקרים מצביעים על כך שצריכת ממתיקים מלאכותיים במהלך ההריון עלולה להיות בעלת השפעות אפשריות על התפתחות העובר. חלק מהמחקרים מצביעים על קשר בין צריכת ממתיקים אלטרנטיביים לבין סיכון מוגבר ללידה מוקדמת, המוגדרת כלידה לפני 37 שבועות להריון. בנוסף, קיימות עדויות לכך שצריכת ממתיקים מלאכותיים של האם עשויה להשפיע על הרכב הגוף של התינוק והעדפה למזון מתוק. עם זאת, המנגנונים מאחורי ההשפעות הללו עדיין לא מובנים בבירור, ויש צורך במחקר נוסף כדי לבסס קשר מובהק.

סיכון לסוכרת

צריכת סוכר מופרזת במהלך ההריון עלולה לתרום לסיכון גבוה יותר לפתח סוכרת הריונית. סוכרת הריונית היא צורה זמנית של סוכרת המתרחשת במהלך ההריון, והיא מגבירה את הסיכון לסיבוכים טרום לידתיים כגון רעלת הריון ולידה מוקדמת.

מחקרים מסוימים מצאו כי צריכת ממתיקים מלאכותיים במקום סוכר עשויה להיות אסטרטגיה חלופית עבור אנשים בהריון עם סוכרת הריונית לניהול רמות הסוכר בדם. עם זאת, יש צורך במחקר נוסף כדי לקבוע אם גישה זו יעילה ובטוחה. אנשי מקצוע רפואיים ממליצים לרוב על תזונה מאוזנת וטיפול טרום לידתי הולם כדי למזער את הסיכון לסוכרת הריונית ולסיבוכים הנלווים לה.

ריטה פסחוב

אמא מסורה ל- 3 והקול המנחה של אתר נוטרי-מאיה

המסע של ריטה החל ברגעים השקטים של האימהות, שם התעמקה בעולם הבריאות כדי להבטיח את הטוב ביותר למשפחתה. אבל ככל שהידע שלה גדל, כך גם גדל החזון שלה.

מאמרים שיכולים לעניין אותך

איזה אוכל טוב בהריון?

במהלך ההיריון, שמירה על תזונה מאוזנת ומזינה חיונית לבריאות האם המצפה וגם של התינוק

האם נשירת שיער זה בריא?

נשירת שיער, הידועה גם בשם התקרחות, היא נושא שמעסיק אנשים רבים. איבוד של כמה

האם רוזמרין מאריך את השיער?

נשירת שיער היא דאגה נפוצה עבור אנשים רבים, ומציאת פתרון טבעי ויעיל יכול להיות

איזה שמן טוב לשיער מתולתל?

שיער מתולתל דורש לעתים קרובות טיפול ותשומת לב מיוחדים כדי לשמור עליו בריא, ניתן